Blog categories

Comments

The stone veneer – wall veneers and floors

ČO JE TO KAMENNÁ DYHA

Kamenná dyha , je  celistvý, tenký a ľahký pravý kamenný obkladový materiál.
Tento materiál je  skutočný celistvý tenký kamenný plát !

Hmotnosť kamenné dyhy sa pohybuje podľa druhu horniny okolo 2kg / m2. Hrúbka kamenných dyhy  sa zvyčajne pohybuje od 1-5mm podľa druhu v rámci plochy jedného kusu vzhľadom k variabilite reliéfu kameňa.

Kamenné dyhy (prevažne pre nábytkárske výrobky a módne doplnky) typu NANO môžu byť tenšie (menej ako 0,5mm) čo sa týka hrúbky samotnej fixácie, ale priamo kamenná vrstva môže byť aj okolo 2mm. Fixačná vrstva a tým i kam. dyha je vďaka sklo vláknitej  armovacej mriežke zaliatej v polyesterovej živici veľmi pevná, ľahká aj keď súčasne extrémne ohybná (rovnaký princíp skladby ako pri stenách laminátových člnov a ďalších laminátových výrobkov).

VÝROBA KAMENNEJ DÝHY

Tento druh kamenného obkladu je naozajstný prírodný kamenný materiál, ktorý je získavaný fixáciou tenkej povrchovej kamennej vrstvy z blokov rôznych druhov metamorfovaných hornín. Nie je to žiadny posyp z kamennej drviny nalepený na lepenke!

Desiatky druhov premenených hornín patriacich k bridliciam a kremeňom (zvyčajne to sú fylity, svory, ruly a pararuly s rôznym obsahom kremeňa, sľudy, živca atď …), sa ťaží v blokoch a následne sa pokračuje v spracovaní tohto materiálu vo výrobnej hale. Prevažná časť výrobného procesu je ručné, fyzicky a časovo náročná práca s použitím fyzikálnych metód s využitím vlastností materiálov ako sú zmena nasiakavosti a rozťažnosti pri zahriatí a ochladení, vnútorné pnutie v materiáloch a pod ….

Fixačným materiálom  kamenných dýh sú rôzne druhy polyesterových živíc so sklovláknitou mriežkou. Pre výslednú kvalitu výrobku je dôležitá nielen kvalita horniny ale aj živice. Pre rôzne aplikácie sa objavujú na trhu i kamenné dyhy  dodatočne podlepené rôznymi materiálmi podľa následného použitia.
Výrobný postup je v podstate jednoduchý a tým aj geniálny.

Tekutá polyesterová živica a sklené vlákna alebo sklo vláknitá mriežka sa za špecifických fyzikálnych podmienok ručne nanesú vo viacerých tenkých vrstvách na monolitickú plochu zahriateho bloku horniny a po vychladnutí, zatuhnutí a zafixovanie živice v póroch horniny, následným strhnutím z povrchu bloku, vznikne 1-5mm tenká vrstva pravého kamenného monolitu fixovaná touto flexibilné živicovú / sklovláknitou armatúrou. Rovnakým opakujúcim sa spôsobom možno strhávať ďalšie a ďalšie tenké pláty kameňa až do vyčerpania suroviny.
Pre výrobu kamenných dýh  nie je ale vhodný každý druh bridlice a kremenca. Dlhšiu dobu prebiehajú pokusy zmeniť vlastnosti niektorých hornín tak aby sa táto technológia dala použiť aj na ďalšie druhy hornín, nie len na metamorfované. V našom sortimente ponúkame desiatky druhov prírodných kamenných platov .
Zoznámte sa osobne s týmito materiálmi a možnosťami použitia v našej prevádzke na ul. Jarmočná 2 v Košiciach (mapa v hornom menu vpravo v sekcii Kontakty).

————————————————– ————————————————– ————

Upozorňujeme záujemcov že ponúkaný kameň je prírodný materiál, preto nemožno jeho vzhľad ovplyvniť a ukážky v katalógu  sú len ukážkami ako približne ten ktorý druh vyzerá, akú má približne farbu, kresbu a reliéf. V priebehu ťažby sa môže štruktúra aj prefarbenie meniť aj v rámci rovnakého druhu horniny. V prípade záujmu je nutné si prísť vybrať konkrétne kusy, alebo spresniť podľa konkrétnych kusov skladom ako by mal materiál pre vašu realizáciu vyzerať.
————————————————– ————————————————– ————

OBCHODNÝ NÁZOV

Všeobecne sú kamenné dyhy  známe podľa vlastností a použitia pod názvami: kamenná dyha, ultratenká bridlice, kamenné tapety, ultratenké kamenné obklady, flexibilný kameň, ohybný kameň, bridlicová dyha, priesvitný kameň, ľahké kamenné obklady, ohybné kamenné obklady, samolepiace kamene, ultraľahký kameň, atď …
Tento materiál sa na svetových trhoch objavuje pod mnohými rôznymi komerčnými názvami a značkami. Horniny z ktorých sú tieto kamenné dyhy vyrobené pochádzajú ale z rovnakých lomov (prevažne indických), ale kvalita hotového výrobku sa môže líšiť podľa toho akú kvalitu živice, skleneného vlákna a spôsobu výroby, akí výrobcovia používajú. V Európe sa tento materiál nevyrába kvôli nedostupnosti alebo veľmi obmedzenej použiteľnosti vhodné európske suroviny a hlavne neefektívnosti výroby v E.U. kvôli extrémne vysokým energetickým a ďalším výrobným nákladom a nutnosti veľkého podielu ručnej práce.

NA AKÝ PODKLAD možno tento materiál lepiť?

Kamenné dyhy možno lepiť na takmer akýkoľvek pevný podklad: na omietku, na sadrokartón, na OSB dosky, na preglejku, na  konštrukčné dosky, na polystyrén, na polyuretán, na PVC, na plech, na staré obkladačky, v interiéri i exteriéri , atď … vždy je treba voliť lepidlo ktoré je určené na konkrétny materiál. Na trhu je takýchto lepidiel veľké množstvo od rôznych výrobcov a väčšina dodávateľov a predajcov lepidiel je schopná fundovane pri výbere lepidla poradiť a ponúknuť viacero alternatív.

KOĽKO DRUHOV (farieb a štruktúr) kamenných dýh ponúkame?

Naša spoločnosť ponúka zrejme najširší sortiment. Základná séria  obsahuje cca 24 druhov ale celková naša ponuka dosahuje už cca 40 druhov. Základným dodávaným formátom je rozmer 1220mm x 610mm o hrúbke okolo 1-3mm, ktorý sa používa na nástenné obklady a podlahy v akýchkoľvek obytných a reprezentačných priestoroch, kúpeľniach, kúpeľoch, ale aj exteriéroch pre fasády, ploty, brány, atď …

Na objednávku vieme dodať aj v rozmere 1220mm x 2440mm

Aktuálnu ponuku a  dostupnosť materiálu poskytneme každému zákazníkovi na požiadanie! Sortiment sa permanentne rozširuje. Veľkoformátové kamenné dyhy možno použiť aj ako monolitické prírodné kamene,  alebo napr. formou obloženia – dekoratívne TV panely, atď … Veľmi populárne sa stáva použitie kam. dyhy pre celistvý kamenný obklad vchodových, alebo interiérových dverí, alebo posuvných stien izieb a šatníkov. Každý kus je unikátny a originálny.
Pre dekoráciu povrchu nábytku je určená tzv. Kamenná dyha s rubovou fleecovou vrstvou, ale pre nábytkárske účely možno použiť za určitých okolností aj iné aplikačné typy.

Kamenná dyha – priesvitná (Transluscent)

Ďalším druhom čo sa týka použitia je kamenná dyha fixovaná na priesvitnej živici -TRANSLUSCENT , s možnosťou podsvietenia a vytvorenie svietiacich kamenných obrazov a ďalších unikátnych dizajnových riešení  pre dekoráciu stien, regálov a vitrín barov, hotelových recepcií, schodísk, svetelných stropov a mnohých ďalších unikátnych aplikácií ako v privátnych, komerčných, tak i verejných priestoroch.

U kamennej dyhy typu Transluscent  možno vyrobiť a dodať monolitické pláty v sortimente cca 20 druhov v rozmeroch 610mm x 1220mm a 1220mm x 2440mm

TYP NANO ,, hrúbka iba okolo 0,5mm

U kam. dýh NANO možno vyrobiť a dodať monolitické pláty v sortimente cca 25 druhov v rozmeroch 610mm x 1220mm a 1220mm x 2440mm.
NANO kamenné dyhy sú neobvykle ohybné a teda dobre použiteľné pre obloženie rúr, pilierov a stĺpikov, alebo zvlneného povrchu (3D aplikácie). Po zahriatí materiálu teplým vzduchom ho možno ohnúť a nalepiť aj cez hranu 90 °, čo umožňuje širšie využitie v dizajne nábytku a módnych doplnkov.
Využiteľnosť tohto typu je možná napr. pri výrobe dizajnových tienidiel na svietidlá.

VÝHODY TOHTO MATERIÁLU

Kamenné dyhy sú najtenším a najľahším prírodným kamenným obkladovým materiálom s hmotnosťou iba okolo 1-2kg / m2. Vďaka extrémne nízkej konštrukčnej hmotnosti, pevnosti a extrémnej flexibilite je možné ním obkladať aj stĺpy a ťažko prístupné miesta. Kamenné dyhy možno lepiť priamo aj na veľmi ľahké konštrukcie alebo prípadne aj na staré tapety alebo ľahké priečky s nízkou konštrukčnou nosnosťou. Po aplikácii alebo aj pred aplikáciou možno tento materiál povrchovo upraviť impregnáciou na kamenné povrchy podľa požiadaviek konečného vzhľadu (lesk, mat, vzhľad mokrého povrchu, stmavenie, zvýraznenie vzoru a pod …). Niektoré druhy impregnácia na kameň sú silne aromatické chemické prípravky, preto nie sú vhodné pre aplikáciu v obytnom priestore a je dobré vykonať impregnáciu v dobre vetranej dielni. Po zreagovaní impregnácia s mikropórmi kamenného povrchu a po odparení prchavých zložiek už nedochádza k uvoľňovaniu nepríjemných pachov.

PRÁCA S TÝMTO MATERIÁLOM

Práca s kamennými dyhami nie je fyzicky náročná a v bežnom automobile možno previezť a následne manipulovať desiatky až stovky m2 a teda nevyžaduje ani špeciálne transportné podmienky ani nákladné aplikačné pomôcky a náradie. Bežnou nástennú aplikáciu v byte zvládne takmer každý s jednoduchými pomôckami a minimálnymi nákladmi. Pre zručného majstra je aplikácia na rovnú stenu hračkou. Aplikácia na nábytok ale vyžaduje istú skúsenosť a remeselný grif a patrí do rúk odborníka.

DOSTUPNOSŤ MATERIÁLU

Kamenné dyhy 1220mm x 610mm máme na sklade rádovo v niekoľkých stovkách kusov  pre osobný výber a okamžitý odber pri návšteve našej vzorkovne! Počet kusov a sortiment skladom je dynamický proces a mení sa priebežne podľa sezóny, zásobovanie, dopytu a nárazových nepredvídaných predajov zo zásoby. Zákazník čaká na dodanie materiálu iba ak si vyberie druh a formát v množstve ktorý nie je skladom a je nutné ho pre jeho projekt vyrobiť a doviezť, čo je v mnohých prípadoch výhodou a klienti túto možnosť radi využívajú.

VPLYV VÝROBY NA ŽIVOTNÉ PROSTREDIE

Vo vyspelých krajinách E.U. a USA sa tento materiál považuje za EKOLOGICKÝ VÝROBOK! EKOLOGICKÝ VPLYV výroby kamenných dýh na životné prostredie je minimálny. Výťažnosť výroby kamenných dyh z bloku horniny je veľmi vysoká. Z bloku horniny hrúbky 5cm je možné vyrobiť 100 – 300ks plátov podľa druhu horniny a typu fixácie kamenné fólie. Dodaná polyesterová živica a sklené vlákno pre fixáciu horniny sú vo výrobku obsiahnuté v minimálnom množstve a sú ekologickým materiálom. Spotreba samotnej horniny v objeme je pre plošnú metráž minimálne a teda veľmi efektívne. S tým súvisiace výhodou že je tento materiál ľahko manipulovateľný (eliminácia zdvíhacie techniky) a teda aj transport je výhodnejšia ako pri tradičných hrúbok kamenných obkladov. Prevoz obkladu vo forme kamennej  dyhy výrazne šetrí palivo pre prevoz (úspora až 90%) a teda neznečisťuje ovzdušie a prírodu.

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-color: #005596;background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 140px;}