Blog categories

Comments

The stone veneer pasting procedure

Pomôcky:

 • ceruzka prípadne tenká fixka
 • meter
 • zubová stierka so zubom max.2mm
 • čistý maliarsky valec
 • maliarska papierová páska – postačuje širka cca. 1cm
 • vodováha
 • špachtľa
 • brúsny papier – zrnitosť 100-120
 • lepidlo (Bond flex crystal polyuretan)
 • Lak – penetračný náter (Keramický aqualak – Actin L polomat)

 

 1. Pred začatím prác

Pred začatím si  rozložíme  jednotlivé pláty kamennej dyhy na zem. Tu si podľa potreby skombinujeme kresbu jednotlivých kusov, utrieme od prachu aby sme dosiahli suchý nemastný a bezprašný podklad a nanesieme (najlepšie valčekom) ACTIN L nariedený v pomere 1:1 s vodou ako penetračný náter. Taktiež podklad na lepenie musí byť pevný a bezprašný. Pokiaľ je potrebné, tak použite vhodný penetračný náter pre polyuretánové  lepidla podľa podkladu . Napr. omietka – nasiakavy podklad, OSB doska – nenasiakavý  podklad.  Pre bežné lepenie sa kamenná dyha lepí s lepidlami na báze polyuretánu.

 1. Rezanie obkladu, kamennej dyhy

   

Rezanie robíme pomocou kotúčovej píli s čo najjemnejším zubom, nožnicami na plech, resp. pákovými nožnicami na plech.

 1. Nanášanie lepidla na kamennú dyhu

   

Lepidlo nanesené na zadnej strane rozotrieme zubovou stierkou od okraja smerom do vnútra celoplošne,  spotreba lepidla je cca. 1tuba=1m2 čo je cenovo náročnejšie. Doba od nanesenia lepidla po jeho nalepenie na stenu je v závislosti od použitého lepidla (5-15min). Pripravte si len toľko kusov kamenného obkladu, koľko stihnete nalepiť.

 1. Lepenie kameňa na stenu

Pred samotným lepením kamennej dyhy na stenu je vhodné si pripraviť plán lepenia, rozmerať stenu, prípadne si nakresliť pomocné čiary. Keďže Mamut je husté lepidlo s okamžitou priľnavosťou, obkladový kameň je možne začať lepiť aj od vrchu smerom dole na rozdiel od klasických ťažkých kamenných obkladov. Z prednej strany po obvode  kamenný  plát oblepte  papierovou páskou aby v prípade vytlačenia lepidla pri lepení sa nezašpinil povrch plátu. Pokiaľ máme všetko pripravené, kamennú dyhu s naneseným lepidlom priložíme na stenu čo najpresnejšie. Mierna korekcia je možná. Pomocou valčeka plát kamennej dyhy postupne pritláčame čo najtesnejšie k stene. Prebytočné vytlačené lepidlo pred uložením ďalšieho platu je potrebné odstrániť.

   

          

Keď podklad nie je dostatočne  rovný, tak je možné, že rohy budú mať tendenciu sa odlepovať. Potom je potrebné ich dostatočne zasťažiť.

 1. Ukončenie prác

Po ukončení lepenia a skontrolovaní jednotlivých detailov do poručujeme ešte pretrieť celý povrch jednou vrstvou Laku (Keramický aqualak – Actin L)

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-color: #005596;background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 140px;}