Blog categories

Comments

Work with the stone veneer – material selection, manual, recommended procedures, tips and hints

Výber materiálu

Prácu začíname výberom materiálu. Ten vyberáme podľa  predpokladanej aplikácie. Pre miesta s väčšou záťažou a frekvenciou  vyberáme zo skupiny kremeň, pre miesta s nízkou záťažou vyberáme zo skupiny bridlíc. Kremene sú tvrdšie, lesklé s výraznejšími reliéfmi. Bridlice sú mäkšie s nízkymi a tenšími vrstvami reliéfu.

   

Lepenie na steny a podlahu

Na lepenie na rovných plochách, alebo s menším ohybom volíme typ s hrubším živicovým podkladom. Pre olepovanie predmetov zaobleného tvaru (napr. madlá zábradlia, stĺpy a pod.) volíme typ so schopnosťou ohybu. Schopnosť ohybu pri aplikácii výrazne zvýšime ak materiál zohrejeme napr. s teplovzdušnou pištoľou, alebo ho stačí položiť na radiátor. Tepelná odolnosť živice je do 60°C kontaktnej teploty.  Manipulácia s týmto materiálom je veľmi jednoduchá a fyzicky nenáročná. Jeden kus kam. dyhy váži okolo 1,2 kg, podľa druhu horniny.

Ideálna teplota v miestnosti pre lepenie je 15°C – 25°C. Za určitých okolnosti je možné lepiť aj pri teplote okolo 5°C. Potom je vhodnejšie použiť konštrukčné lepidla ktoré po vytvrdnutí zostávajú elastické a znesú veľké výkyvy teplôt ( napr. Soudal Gold Power, Soudal Profi Bond,  Den Braven Mamut,  atd.. ).

POZOR! UPOZORNENIE! Pred lepením obkladu  je nutné si lepidlo  vyskúšať ako reaguje na podklad a lepenú plochu.  

Rezanie

Jednotlivé kusy presne režeme na formátovacej stolovej kotúčovej píle, alebo ručnou kotúčovou pílou pre stolársku prácu, alebo rezačkou kameňa s vodiacou lištou. Pre rezanie platov obsahujúcich kremeň je vhodné použiť diamantový kotúč. Na rezanie bridlicových platov je  možno použiť aj bežné kotúče na drevo / laminát/ s jemnejším zubom, ktorý sa na mäkkej bridlici nezatupí. Pri rezaní používajte ochranné pracovné pomôcky, vrátane respiračného filtra!  Kamenné dyhy režeme zo spodnej strany. Krátke rezy do 20cm môžeme vykonávať aj  nožnicami na plech. Kvalita a presnosť strihu záleží na kvalite nožníc. Akékoľvek otvory pre vypínače, zásuvky,  prestupy trubiek, atď. vyrežeme vykružovacou súpravou. Hranu rezu jemne prebrúsime ručne brúsnym papierom podľa potreby. Kvalita a presnosť strihu záleží na kvalite nožníc. Pre lepší vzhľad spojov v rohoch zbrúsime rezy v mieste spoja na oboch proti kusoch  v uhle 45 °.

   

Lepenie

Na lepenie používame konštrukčné lepidlá na báze polyuretánu ktorých je na trhu veľké množstvo. Výber lepidla riešime podľa druhu aplikácie a typu lepených povrchov (nasiakavý, nenasiakavý). Iné lepidlo je vhodné pre nalepenie kam. dýh na dvere, iné pre nalepenie v sprchovacom kúte, iné na stenu v obývačke, iné na umakart, iné na strop a pod. Lepidla pre obklady na cementovej báze nie sú vhodné! Vyberáme lepidlá ktoré môžu lepiť rôzne nasiakavé a nenasiakavé povrchy. Lepidlo teda vyberáme buď pre kombináciu nenasiakavý / nenasiakavý, alebo nasiakavý / nenasiakavý, alebo nasiakavý/nasiakavý podľa povrchu kde chceme kam. dyhu nalepiť.  Vhodné konštrukčné lepidlá má vo svojej ponuke mnoho bežne dostupných značiek, napr. SOUDAL, DEN BRAVEN, MAPEI, FISCHER, KERAKOLL, atď. Ako prvý krok je vhodné zadnú stranu obkladu mierne prebrúsiť brúsnym papierom brúskou pre zdrsnenie povrchu. Pred nanesením lepidla utrieme živicovú stranu materiálu vlhkým a následne suchou handričkou. Niekedy je vhodné použiť na odmastenie nejaký odmasťovací prostriedkom (napr. Na riad).  Kvalitnejší výsledok lepenia  dosiahneme    ak živicovú stranu kamennej dyhy mierne prebrúsime, čiže zdrsníme mechanicky brúsnym papierom (napr. ručne alebo  brúskou). Niektoré druhy lepidiel vyžadujú tzv. aktivátor ktorý lepšie spojí polyester so samotným lepidlom. Miesto, odkiaľ začneme lepiť si označíme ceruzkou a vodováhou naznačíme  vertikálu a horizontálu. Každý plat do poručujeme z lícnej strany okraje olepiť papierovou maskovacou páskou.

   

Lepidlo nanášame na zadnú stranu kamennej dyhy a roztiahneme po celej lepenej ploche zubovým hladidlom  (zuby 2mm) alebo gumoplastovou stierkou od okrajov k stredu dyhy.  Kvalitu spoja je lepšie vyskúšať na kúsku a až potom pokračovať v lepení.

   

Plat  s naneseným lepidlom priložíme a pritlačíme na určené miesto rukami, prípadne mierne dotlačíme gumovým valčekom. Niektoré lepidlá je vhodnejšie roztiahnuť na stenu, alebo na obidve lepené plochy v závislosti na odporúčania výrobcu lepidla.

   

Pri rýchlo schnúcich lepidlách je lepšie keď na lepenie pracujú dvaja pracovníci, jeden nanáša lepidlo a druhý hneď za ním toto lepidlo rozťahuje po ploche a následne čo najrýchlejšie obkladový plát pritlačí na olepovanie miesto. Pre laika je lepšie použiť lepidlo s dlhším otvoreným časom, tzn. že neschne rýchlo a je dlhšie aktívny. Jednotlivé diely lepíme vedľa seba na doraz bez škáry alebo za pomoci plastových krížikov na škáru (podľa vkusu). Ak sa nám pri pritlačení platov na stenu v spoji vytlačí prebytočné lepidlo, utrieme ho hneď starostlivo vlhkou handričkou a maskovaciu pásku odlepíme z kamennej dyhy.

   

Impregnácia

Impregnácia na kameň slúži na to,  aby bol povrch kameňa chránený pred vonkajšími vplyvmi, vodou, nečistotami, a pod. Pre impregnáciu povrchu v interieri používame výrobok ACTIN L  od f. POLYTEX nariedený 1:1 s vodou. Pre exteriér musíme požiť materiál na vonkajšie použitie (odolný voči UV). Impregnáciu môžeme nanášať valčekom alebo štetcom, náročnejšie striekaním. Odporúčame postupovať podľa návodu  výrobcu impregnácie uvedenej zvyčajne na obale  výrobku.  U nás je možné objednať za poplatok materiál už  vrátane prevedenia impregnácie.

Lepenie na podlahu ako dlažbu

Na lepenie na podlahu je možné použiť obmedzený sortiment prevažne kremeňa s čo najnižším reliéfom. Táto aplikácia sa hodí predovšetkým do  kúpeľní a toaliet, ale aj do domácich kancelárií, pracovní, knižníc.  Vyššie riziko poškodenia podláh v byte prináša zvieratá a deti. Veľmi dobrú odolnosť a životnosť kamennej dyhy na podlahe dosiahneme aplikáciou kvalitného celoplošného nalepenie a následného nanesenia transparentného náteru z epoxidu, resp. polyuretánu. Táto úprava sa hodí kdekoľvek do bytu alebo na schody.

Lepenie kamenných dýh na schody do poručujeme len na schody do domácnosti, medzi poschodia rodinného domu a pod . Neodporúčame ich aplikovať do verejných a komerčne využívaných frekventovaných priestorov.

Aplikácia na schody je obdobná ako na podlahy, je ale treba viac dbať na prípravu schodu, hlavne aby bol podklad rovný. Podľa lepenej plochy si pripravíme kam. dyhu.  Pred lepením lepené plochy zdrsníme a vyčistíme od nečistôt a prachu. Zdrsnenie lepenej plochy brúsnym papierom je lepšie pre všetka lepidla. Najskôr nalepíme rovnú plochu na schod, následne od zhora nadol nalepíme zvislé plochy schodov. Lepidlom nešetríme, ale tiež ho nenanášame zbytočne veľa. Po pritlačení lepené plochy k podkladu je nutné na okrajoch vytlačené lepidlo utrieť a očistiť vlhkou handrou ihneď po nalepení. Po nalepení je potrebné dodržať dobu zrenia lepidla a schody nepoužívať cca 24 hodín. Po vytvrdnutí lepidla nalepíme na hrany schodov protišmykové lišty alebo pásky. Finálny schody ošetrime rovnakým náterom ako podlahu.

Postup pri lepení na fasády

Pri lepení  kamenných dýh na fasády si vyžaduje precíznejší  prístup, pretože ide o náročnejšiu prácu v exteriéri. Postup lepenia je obdobný ako v interiéri len s tým rozdielom, že nie je možné lepiť dyhy k sebe na doraz, ale musí sa nechať špára min. 3 – 4 mm. Je tu potrebné riešiť prípad od prípadu, či ide o obklad fasády, balkónu, resp. lodžie a pod.

Priesvitné – podsvietené kamenné dyhy

Dodávame aj kamenné dyhy vhodné na podsvietenie. Tie sa dajú využiť na rôzne dizajnérske riešenia stien, pultov, stropov a pod.

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-color: #005596;background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 140px;}