E-MA SK s.r.o.

Ako sa vyznať v omietkach

Minerálne štrukturálne omietky

Minerálne omietky sa dodávajú vo forme prášku a riedia sa vodou. Sú vyrobené na báze minerálnych spojív ( základ tvoria cement a vápenný hydrát ). Nutné je plynulé aplikovanie hmoty a vytváranie konečnej dekoračnej štruktúry za mokra. Možno ich použiť na akýkoľvek povrch – na murivo aj rozličné typy tepelnej izolácie.

  • PLUSy :  nízka cena, vysoká paropriepustnosť, dobrá priľnavosť aj pri zvýšenej vlhkosti
  • MÍNUSy : zložitejšia aplikácia, menší výber z farebnej škály

Pastovité štrukturálne omietky

Pastovité omietky sa dodávajú v pastovitom stave v plastových vedrách. Najprv sa nanáša penetračný náter, aby sa zabezpečil čistý a stabilný podklad. 

1. Akrylátové omietky

Ide o zmes akrylátovej živice a syntetických polymérových spojív kremičité piesky. Akrylátové omietky dobre viažu pigment, preto medzi nimi je možné nájsť aj sýte a výrazné odtiene. Ich použitie je obmedzené. Nie sú vhodné napríklad na fasády zateplené minerálnou vlnou alebo na murivo s vysokou paropriepustnosťou, pretože majú vyšší difúzny odpor. Sú odolné voči mechanickým poškodeniam, oterom a klimatickým vplyvom.

PLUSy : odolnosť voči poveternostným vplyvom, dobre krytie, nízka cena 

MÍNUSy : nízka paropriepustnosť, ľahké znečistenie

2. Silikónové omietky

Sú vyrobené zo silikónových živíc a syntetických polymérov.  Ide o tenkovrstvové omietky, ktoré konzistenciou pripomínajú pastu. Vyrábajú sa totiž z emulzie vody a silikónovej živiceZ hľadiska ceny patria k drahším alternatívam, cena je však adekvátna vysokej kvalite.  V súčasnosti patria medzi najkvalitnejšie fasádne omietky a možno ich aplikovať na všetky zatepľovacie systémy. Vhodné pre fasády aj interiéry.

PLUSy : dobrá paropriepustnosť, veľká schopnosť odpudzovať vodu, výborná krycia schopnosť, samočistiaca schopnosť

MÍNUSy : vyššia cena

Zoznam článkov