Ceny komodít
Stavebné materiály zdraželi a idú stále hore - netýka sa naších dodávok
Ako vnímame súčasnu dobu na stavebnom trhu a s čím sa stretávame ?
Neúmerny rast : 2021 II.QTR ( štvrťrok ) vs I.QTR +5 % a YTD vs 2021/2020 navýšenie +6,8 %. Niektoré komodity nárast až o stovky percent. Nehovoriac o dramatickom navýšené cien ocele, železa, dreva a plastu.
Prečo ? Nepomer ponuky a dopytu ovplyvnenú situáciou s názvom COVID-19. Spomalenie až zastavenie výroby stavbných materiálov sa prejavilo na nedostatku na skladoch. Okrem iných to podstatne ovplyvnila aj situácia s oceľou. Priamu podporu mnohí slovenskí výrobcovia podľa ich vyjarení nedostali a ani ju priebežne necítiač čo iste nepomôže zotaveniu trhu v blízkej dobe. Napriek tomu, že náš trh je plný slovenských výrobcov, ktorí dodávajú patentované výrobky ako je Styrcon.
„Surová oceľ ( z pohľadu najväčších svetových výrobcov ), z ktorej sa robia druhovýrobky, sa vyrába v Číne, v Indii a v Spojených tátoch. V Európe je jej minimum“. Na Slovensko sa vozia polotovary. Tunajšie ceny tak ovplyvňujú rastúce ceny komodít na svetových trhoch, ktoré ešte zdvíhajú európske clá na dovoz z Ázie. Z východu kontinentu sa vozia aj granuláty, plastové výrobky a polystyrén, ktorých je v súčasnosti tiež globálny nedostatok.
Drevo - nárast podľa naších informácii z tejto oblasti cca 200% ( samozrejme AVG ) závisí na špecifikácii. Nás sa týka a zaujíma nás cena drevených paliet stúpla najviac a to až o 100 %, čo môžeme potvrdiť na navýšených cenách paliet, na ktorých dodávame Styrcon a ďalšie súčasti celého systému.
Cement, vápno a piesok - nárast do 20 - 35 %
Pohonné hmoty - nepriamo ovplyvňujú dopravu, a ceny energií šplhajúce sa na svoje maximá. Stavebné firmy majú v súčasnej situácii otvorené nožnice. Nárast cien materiálov zvyšuje náklady na výstavbu.
Minerálne tepelnoizolačné dosky - zdraženie sa prejavilo na všetkých materiálových vstupoch. Ceny izolácii našej konkurencie sa upravovali o aktuálnu výšku miery inflácie cien vstupných surovín čím sa veľmi priblížili k nasím cenám avšak stále nám nemôžu konkurovať niektorými vlastnosťami.
Ceny vstupných surovín sú veľmi dynamické, čo spôsobuje doteraz nevídané cenové rally na trhu. Všeobecne sa termíny dodávok predlžujú v dôsledku aj kapacitných možností jednotlivých výrobcov.
E-MA SK stále "vďaka" blízkej spolupráci so slovenskými výrobcami, ktorých zastupuje, vlastným trhovým analýzam a predikciam dokáže dodávať do 24 hod kdekoľvek na Slovensku.
Zdroje : www.abs.sk, Statisticky urad SR